کابینت ممبران و کابینت وکیوم

کابینت ممبران کمی با کابینت وکیوم تفاوت دارد، کابینت وکیوم با تکنولوژی وکیوم تولید می شود. بعد از کابینت های چوبی و فلزی و MDF خام یکی از پر طرفدار ترین نوع کابینت در بین مردم، کابینت های ممبران و کابینت وکیوم هستند. این نوع کابینت ها که از پوشش pvc  روی MDF تولید می شود دارای مزایا بسیار هستند البته معایبی هم دارند که آنها را شرح می دهیم.

تولید کابینت ممبران و کابینت وکیوم

در تولید کابینت ممبران پوشش PVC روی تخته MDF با چسب مخصوص در دمای بالا و فشار قرار می گیرد ولی در کابینت  وکیوم از تکنولوژی وکیوم استفاده می شود که در این روش یک لایه از پوشش PVC روی MDF با استفاده از چسب مخصوص و حرارت و فشار زیاد قرار می گیرد در این تکنولوژی هیچ گونه خلائی بین روکش و تخته MDF وجود ندارد که به این تکنولوژی وکیوم می گویند. وجود لایه pvc روی MDF خام باعث می شود که متریال مورد نظر داری استحکام زیاد شده و در مقابل رطوبت مقاوم شود. ضمنا استفاده از دستگاه برش CNC در تولید کابینت ممبران و کابینت وکیوم این نوع کابینت ها را بسیار کاربردی کرده است. روکش وکیوم علاوه بر اینکه در تولید کابینت ممبران بسیار حائز اهمیت است در تولید لوازم چوبی مانند درب سرویس بهداشتی و تولید سریس اتاق خواب و مبلمان بسیار با اهمیت است.

کابینت ممبران یا وکیوم:

مهم ترین جلوه ای که در کابینت ممبران یا وکیوم دیده می شود وجود حکاکی های و برجستگی هایی است که بر روی این کابینت ها قرار دارد بنابراین خانواده های ایرانی به دلیل اینکه با این نوع هنر حکاکی از دیرباز آشنا هستند علاقمندی زیادی به این نوع کابینت آشپزخانه دارند. کابینت ممبران دارای یک روکش پی وی سی است که این نوع روکش باعث می شود به چوب زیرین آسیبی وارد نشود. از طرفی باید گفت که این نوع کابینت آشپزخانه ممبران قیمت مناسبی دارد البته نسبت به کابینت هایی که تمام چوب هستند. افرادی که به کابینت های چوبی علاقمند هستند این نوع کابینت ممبران را می توانند یکی از اولویت های اصلی خود قرار دهند زیرا با یک نوع کابینت یکپارچه و عالی از لحاظ جنس و طرح مواجه خواهند شد.

کابینت ممبران که دارای رنگ ها و طرح های متنوعی است هنگامی که در فضای آشپزخانه قرار می گیرد باعث می شود هر گونه وسیله برقی که در آشپزخانه وجود دارد طبق طرح های داده شده به راحتی درون این نوع کابینت ها پوشش داده شود.

 

مدل کابینت ممبران یا کابینت وکیوم:

شما می توانید برای این نوع کابینت ممبران یا وکیوم هر نوع طرحی را با توجه به سلیقه خود ارائه دهید. البته در ادامه ما با توجه به مدل های متنوع کابینت ممبران نقاط قوت و ضعف این نوع کابینت را ارائه خواهیم داد. اما درباره مدل این نوع کابینت کلاسیک و زیبا بیشتر بخاطر طراحی هایی که بر روی چوب ام دی اف حکاکی می شود معروف است.

بعد از اینکه این طرح ها حک شدند با یک لایه پی وی سی کاملا محافظت شده که خود این لایه باعث استحکام و خورده نشدن چوب می شود. این نوع کابینت ممبران به اشکال متفاوتی هم چون ال شکل، طرح های جزیره ای، طرح یو، و طرح خطی نیز از مدل های این نوع کابینت ممبران است.

 

مزایا‌ی کابینت ممبران و وکیوم:

باید بدانید که ابتدا طرح های این نوع کابینت ها بیشتر از هنرهای ایرانی هم چون معرق کار نشات می گیرد. و این یکی از مزیت هایی است که برای این نوع کابینت است که ایرانی بودن را نشان خواهد داد و اما از مزیت های اصلی که برای کابینت ممبران می توان برشمرد این است که این نوع کابینت از طرح ها رنگ های متفاوتی دارد، هم چنین تمیز کردن ان بسیار راحت و آسان است. همانند کابینت های فلزی زنگ نمی زند. هنگامی که در برابر گرما و هم چنین رطوبت قرار می گیرد از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و چوب آن خوردگی ندارد. هزینه آن مناسب است و هم چنین از نوع کابینت هایی است که در کل وزن سبکی دارد. باید این را نیز اضافه کنم که طرح ها و رنگ های متنوع یکی از مزیت های عالی برای کابینت آشپزخانه ممبران است زیرا با توجه به دکوراسیون هر خانه ای می توان هر نوع طرح و رنگی را پوشش داد.

مزایا و ویژگی های کابینت ممبران و وکیوم:

۱- یکی از مزایای مهم کابینت های ممبران و وکیوم سطح صاف ، سفت و بدون گره آنها است که این نوع کابینت را به کابینت های چوبی برتری می دهد. کابینت های ممبران و وکیوم با ظاهر صاف خود برای آشپزخانه های مدرن بسیار مناسب هستند چون نظافت به راحتی صورت می گیرد. در ضمن قیمت کابینت ممبران وکابینت های وکیوم نسبت به کابینت های چوبی و فلزی بسیار مناسب است.

۲- در کابینت ممبران و وکیوم قابلیت اجرای انواع طرح از سنتی تا مدرن یا کلاسیک و سه بعدی وجود دارد برای همین این نوع کابینت بسیار شیک و پر طرفدار است.در کابینت وکیوم اجرای انواع طرح به وسیله دستگاه های اتوماتیک به راحتی قابل اجرا می باشد.

۳- در تولید کابینت ممبران و وکیوم چون یک لایه PVC روی MDF قرار می گیرد، این نوع متریال در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است .چون وجود لایه PVC  باعث می شود که از نفوذ رطوبت به لایه های زبرین جلوگیری شود برای همین کابینت های ممبران و وکیوم برای مناطق مرطوب و ساحلی بسیار مناسب است.

۴- در کابینت ممبران و وکیوم تنوع زیادی در طرح و رنگ آنها وجود دارد، همین امتیاز بالایی به این نوع کابینت در طراحی آشپزخانه های مدرن به شما می دهد.

۵- در کابینت های چوبی استفاده از طرح های کنده کاری شده و نقوش سه بعدی بسیار پر هزینه است چون طراحی نقوش دستی ایجاد می شود. اما در کابینت ممبران و کابینت وکیوم اجرای هر نوع طرح یا نقش سه بعدی چون با دستگاه های اتوماتیک انجام می شود بسیار راحت و کم هزینه است.

۶- کابینت ممبران و وکیوم بخاطر اینکه وزن سبک تری نسبت به کابینت های چوبی و فلزی دارند بنابراین فشار کمتری روی تجهیزات( جک و ریل) وارد می شود برای همین این تجهیزات و نگهدارنده ها عمر بیشتری دارند.

۷- نوع طراحی کابینت ممبران و وکیوم به صورتی است که دست طراح را در قرار دادند تجهیزات داخل کابینت باز است و می تواند به راحتی از تجهیزات توکار استفاده کند و بنا به سلیقه مشتری یا نوع طراحی بعضی از تجهیزات مثل هود را داخل کابینت وکیوم قرار دهد.

۸- در آخر یکی از مهمترین مزایای کابینت ممبران و وکیوم سازگاری آن با محیط زیست است. در تولید کابینت ممبران و کابینت های وکیوم متریال اصلی MDF است که از ضایعات چوب و الیاف تولید می شود بنابراین برای تولید این نوع کابینت احتیاجی به قطع کردن درخت و آسیب به محیط زیست نیست.

کابینت وکیوم یا ممبران دارای چه معایبی است:

باید بدانید که هر نوع کابینتی نیز دارای معایبی است و هیچ طرحی کاملا همه انچه که افراد می خواهند را پوشش نمی دهد بنابراین شما با توجه به مواردی که در هر طرح کابینتی وجود دارد می توانید نوع کابینت مورد نظر خود را انتخاب کنید و در هر مرحله نیز می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بهترین مشاوره را برای شما ارائه دهند. از معایب کابینت ممبران این است که با توجه به قدرت انتخاب هر طرحی اما از همه طرح ها نمی توان استفاده کرد یعنی اگر شما طرحی را ارائه دهید که یک طرح ظریف باشد نمی توان ان را به خوبی به اجرا درآورد. اگر نورخورشید به این نوع کابینت هر روزه بتابد باعث می شود قدرت چسبندگی طرح های ان پایین بیاید. باید حواستان باشد زیرا اجسامی که دارای نوکی تیز هستند بر روی کابینت آشپزخانه ممبران خراش و خش ایجاد می کنند.

معایب کابینت ممبران و کابینت وکیوم:

۱- اگر در تولید کابینت ممبران و وکیوم از متریال مرغوب استفاده نشود یا پوشش PVC  درست روی لایه زیرین قرار نگیرد یا در مرحله برش با دستگاه CNC دقت کافی نشود عمر این کابینت به شدت کاسته می شود.

۲- به خاطر وجود کنده کاری و طراحی در کابینت ممبران و وکیوم نظافت این نوع کابینت مقداری مشکل است. البته اگر از کابینت وکیوم هایگلاس استفاده شود به مراتب نظافت آن بسیار راحت است.

۳- یکی از معایب کابینت ممبران و وکیوم حساس بودن متریال این کابینت نسبت به گرما و بخار آب است. وجود گرمای زیاد باعث تغییر رنگ لایه PVC روی کابینت می شود در ضمن بخار آب باعث می شود تا چسب بین لایه PVC و MDF خراب شده و روکش باد کرده و خراب شود.

۴- کابینت ممبران و وکیوم به برخورد جسم تیز به سطح خود حساسند و هر جسم تیز یا برنده ای باعث آسیب سطح کابینت می شود. بنابرین اگر احتیاج به تعمیر باشد باید قطعه هم رنگ پیدا کرد که این کار بسیار مشکل است چون ممکن است تولید کننده این مدل کابینت یا این کد رنگ را تولید نکند. 

کابینت ممبران سفید- طلایی:

کابینت ممبران دارای طیفی از رنگ هایی است که در میان انها این سه نوع بسیار متداول هستند:

سفید- طلایی

سفید-قهوه ای

قهوه ای-طلایی

کابینت سفید-طلایی که علاقمندان زیادی نیز دارد به دلیل براق بودن و زیبایی ترکیب رنگ طلایی با سفید دارای طرفدار بیشتری است و از لحاظ زیبایی شناسی نیز بیشترین همپوشانی را دارد.

 

درب کابینت ممبران:

درب کابینت ممبران دارای ضخامت بسیار عالی هستند و در عین حال سبک هستند. معمولا بر روی درب ها حکاکی هایی صورت می گیرد و یا برخی از درب ها با شیشه های سکوریت پوشش داده می شوند. این نوع درب ها به شکل افقی و عمودی باز می شوند و این شکل باز و بسته شدن بسیار راحت و زیبا بنظر می رسد. باید بدانید که این نوع کابینت ممبران در هر مساحتی از آشپزخانه ها می توانند نصب شوند.

 

شما می توانید در صورت نیاز به هر گونه مشاوره درباره طراحی و ساخت انواع کابینت آشپزخانه با ما تماس بگیرید، کارشناسان و مشاوران ما در هر لحظه پاسخگوی سوالات شما هستند.